Reggae.be
'9000 Toeren': reggae in Gent
NieuwsJun 22, 2015

'9000 Toeren': reggae in Gent

By Jah Shakespear

In het boek '9000 Toeren - 50 Jaar Muziek In Gent' staat ook een mooi hoofdstuk over de geschiedenis van de reggae scene aldaar, met natuurlijk ook uitgebreide aandacht voor The Skyblasters.

Toegegeven: onze visie op de geschiedenis van reggae in België was in het verleden wel eens Antwerps gekleurd. Dat had vooral te maken met de afkomst van de redacteurs. Wij waren er zelf niet bij toen reggae in de jaren tachtig van de vorige eeuw wortel schoot in Gent en tot dusver heeft nooit iemand zich aangeboden om dat verhaal te schrijven.

Maar nu is er dus een mooi en verhelderend essay van Youri 'Dub Front Association' Van Driessche  in '9000 Toeren - 50 Jaar Muziek In Gent'. Jammer dat er geen ruimte overbleef voor de actuele sound system-cultuur (geen Pirate's Crew) en dat ook de cross-over-rol van de nochtans alomtegenwoordige TLP nergens wordt uitgediept, noch de rol van de vrije radio's. Ik herinner mij in elk geval een uitstekende wekelijkse show op Radio Toestel. Maar Gent heeft dan ook een rijke popgeschiedenis, zoals uit dit werk mag blijken, in uiteenlopende genres als punk, jazz, metal, dance, hiphop en alles wat daartussen zweeft. En die eisen allemaal terecht hun plaats op.

De pionier van de reggae in Gent was Tony Van der Eecken, tegenwoordig programmator in de Bozar te Brussel. Onder de naam Ambras Against Disco (disco was in die dagen een scheldwoord) organiseerde hij in 1980 samen met Eric Goeman een concert van Misty In Roots in zaal Cercle. Stage manager was Prince Far Out, reggaetoaster van het eerste uur, die in dit boek met veel plezier herinneringen ophaalt aan die memorabele avond. Na een tweede concert, Black Slate (!), was de reggaetrein vertrokken. We leren hoe in 1983 in de Vooruit al de eerste soundclash werd georganiseerd, zij het dan tussen een DJ met Afrikaanse platen (Bob Driege van platenwinkel Vynilla) en Tony 'Papa Mackasplaff' Van der Eecken. Driege kende ook Dr. Alimantado, die hem regelmatig kwam bevoorraden met de nieuwste Engelse en Jamaicaanse reggae releases.

Prince Far Out (Johnny Doumen) duikt opnieuw op in de korte bio van The Skyblasters, na het Antwerpse King Flashman (de band rond Ras Feel) de eerste volwaardige reggaeband in België. En nog altijd de meest succesvolle. Drummer en songschrijver Patrick De Witte is niet langer onder ons maar wordt wel geciteerd: "Die eerste week na ons debuutoptreden stonden we in alle kranten." The Skyblasters hadden het voorprogramma gespeeld van The Gladiators in Hof ter Loo. Was ik te laat? Kan het zijn dat ik het voorprogramma gemist heb? The Gladiators heb ik alleszins gezien die avond.

The Skyblasters is nooit mijn favoriete band geweest, maar weinig muzikanten hebben meer gedaan voor het vertrouwen en de uitstraling van de Belgische reggae dan (pdw), Buadee en hun maats. Wat ik nooit geweten heb: The Skyblasters zijn ontstaan in de schoot van K13, de eerste band van Patrick Riguelle, en met de steun van GT Moore, die recent samenwerkte met de Irie Vibes Band en Jah Rej.

Voor de Dinky Toys wordt in dit boek amper één alinea uitgetrokken. Dat had iets meer mogen zijn, ook in het licht van de CD die zanger Kid Coco later zou uitbrengen onder de naam Cocojr., met riddims van Sly & Robbie. Maar los daarvan: de Gentse reggaehistoriek is toch maar te boek gesteld. Dat kunnen ze in Antwerpen (nog) niet zeggen.

'9000 Toeren - 50 Jaar Muziek In Gent' is verschenen bij Borgerhoff & Lamberigts
'9000 Toeren': reggae in Gent

About the Author

Jah Shakespear
Meer

Luistert naar reggae sinds 1977, schrijft er professioneel over sinds de vroege jaren 80 (in De Morgen, De Standaard, P-Magazine, Highlife en vele andere bladen) en richtte deze site op in 2002. Auteur van 'De Rasta Revelatie' (2008) en 'In Het Spoor Van De Keizer' (2016).

Genres

DubRootsRocksteadyDancehallSkaRaggaReggaeNew RootsLovers Rock

Published

Jun 22, 2015

🇧🇪 Belgian Artist