
Peter 'Crucial P' Piessens is een van de grote sterkhouders in de Beljam reggae scene. In de jaren '90 met Boombastic Sound, later als foundation man in de dancehall, sinds kort als producer van Majestic Records.
"Toen begin jaren '80 in Jamaica de rub-a-dub opgang maakte, kwamen de sterren van toen hier ook optreden, meestal in Hof ter Lo (zie kader onderaan.) Het concert van Eek-A-Mouse (9 april 1985) heeft me toen definitief over de streep getrokken. Ik luisterde al naar reggae maar in die periode ben ik echt beginnen graven. The Gladiators! The Abbyssinians! Don Carlos! Ik ben nog altijd een grote fan van Don Carlos."
"Wie ook een grote invloed heeft gehad, was Sir Jah. Die had in de jaren '81-'82 een reggaeprogramma op de Brusselse zender SIS, zondagnacht om 12 uur en maandagavond om acht uur. Ik beschouw hem zo'n beetje als mijn mentor in de reggae."
"Eind jaren '80 is die scene serieus beginnen slabakken. Er waren nog hooguit drie concerten per jaar. Ik volgde intussen vrij intensief wat er gebeurde in Jamaica. Er was nog geen internet dus dat ging vooral via publicaties. Ik ben ook naar ginder geweest en heb daar voor het eerst sound systems aan het werk gezien. Dat moest ook in België kunnen, dacht ik. Je had hier al wel een paar deejays, Professor Cat, Gaba Longstyle, Jah Shakespear, maar van echte sound system crews, met een MC, een selector, een engineer, was geen sprake. Op een morgen, na een concert van Aswad, kwam ik op het station van Antwerpen twee gasten tegen die ik de avond voordien gezien had, waaronder Michel Verhoeven, Daddy Ini. We zijn samen beginnen optrekken, gingen samen naar fuiven en concerten, vooral in Antwerpen. In de Paradox kwam nog wel behoorlijk wat volk maar wij hoorden daar altijd dezelfde muziek. Roots en dub. Terwijl er in Jamaica zulke interessante dingen gebeurden. De komst van de digital reggae, onder leiding van (toen nog) Prince Jammys, was een revolutie. Maar precies daardoor hadden ook veel oudere rootsfans zich afgekeerd van de reggae. Dat was volgens mij de oorzaak dat reggae minder populair werd."
"In 1992 hebben we beslist om zelf een sound system op te richten. Niet met de luidsprekers erbij weliswaar, dus eerder een sound crew. Daddy Inie kwam op de proppen met de naam Boombastic Sound en we waren vertrokken. We zijn zelf fuiven beginnen organiseren in Leuven. Twee waren goed, drie zijn mislukt. Mensen kwamen vragen of we alstublieft wilden zwijgen tussen de platen. Maar we zijn blijven volharden, en we zijn ook naar de Southside getrokken in Antwerpen, tegenover de sporthal Going Out, later de Zillion, en naar de Pacific een beetje verder. We slaagden erin om ook de hiphop crowd aan te trekken en zo kwam er toch iedere keer 150, 200 man opdagen, wat wij een succes vonden."
"Boombastic is de pioniersound in België, met alle respect voor de deejays van vroeger. We waren de eersten die naar Jamaicaans model werkten."
"In 1993 heb ik zelf contact opgenomen met Reggae Geel en (organisator) Rigo Verwimp heeft ons een kans gegeven. Op de main stage, toen nog de enige stage, hebben we een set gespeeld van een uur. Ik herinner dat we alledrie best zenuwachtig waren, zo voor een publiek van 10.000 man. We wisten wel dat die mensen niet voor ons kwamen en op de hoofd act wachtten, maar de muzikanten van de hoofd act kwamen ons na afloop wel feliciteren. Massive!"
"Een week voor Reggae Geel was ik in Londen geweest, in de A-Class studio van Gussie P, waar toen hoofdzakelijk werd opgenomen voor het Fashion-label. We hebben onze eerste dub plates kunnen maken met ondermeer Top Cat, Glamma Kid en andere populaire artiesten van die tijd."
Een van die dub plates was een frontale aanval op Sugar Charlie en (ondergetekende) Jah Shakespear, toen al jaren resident-dj's van Reggae Geel. 'Bye bye Sugar Charlie, bye bye Jah Shakespear, your time is over.' Het was even slikken maar tegelijk vond ik het een fantastische move van Boombastic. De dub plate was nu ook gearriveerd in België en wij draaiden inderdaad amper nieuwe, digitale dancehall. Het was daadwerkelijk tijd voor change, toch in the frontline van de muziek.
Curcial P: "Daarna is in Antwerpen Far West Crew in onze voetsporen getreden en in Brussel Bass Culture, gasten die we al kenden van L'Arlequin, een winkel die in de jaren '80 en '90 een cruciale rol heeft gespeeld in de verdeling van reggae. Met Uman en Ragga Fox hebben we in Brussel ook de Ex-Voto afgehuurd, waar we in september '97 de eerste van twee massive dances hebben georganiseerd. Het was er pokkewarm, de druppels liepen van het plafond, maar de vibes waren uniek. Het was een goede tijd voor reggae in Brussel."
Boombastic Sound was in die dagen ook een terugkerende support in Hof ter Lo. Zij verzorgden de feestjes voor en na ondermeer Luciano, Lee Perry en Israel Vibration. Ze draaiden ook een paar keer Nederland en Duitsland, en kregen zowaar aanbiedingen uit Zweden en Japan. Om maar te zeggen dat de Beljam scene ook toen al internationaal werd opgemerkt.
"Aan clashes deden wij niet mee. Wij wilden ook de beste zijn maar de muziek primeerde altijd boven het aantal dub plates. Ik had er trouwens geen behoefte aan om van de daken te schreeuwen dat Boombastic de beste was."
"Ik draai niet meer zo vaak, en als het gebeurt breng ik een mix van classics, hits en nieuwe tunes. Het voordeel van reggae is dat ook de jonge mensen dansen op al die stijlen. De muziek in Jamaica is nu wel sterk opgeschoven naar r'n'b en hiphop. Vaak zijn alleen de stem en het accent nog Jamaicaans maar dat volstaat voor veel mensen om het reggae te noemen. Het voordeel van die ontwikkeling is dat er ook een crossover is gekomen in het publiek. Dancehall feesten trekken nu ook mensen aan die anders clubs en discotheken bezoeken. TLP zit op die kruising. Hij draait al jaren in clubs en steekt in elke set een stevige dosis ragga, of mixt die tunes er gewoon tussendoor. Ook dubstep is volgens mij trouwens een vorm reggae, en ook de voorganger, drum'n'bass."
Crucial P: "Reggae is niet bepaald populair in België. Er is een mooie scene van fuiven en concerten, zalen die bijna altijd vollopen, en reggae overspant ook de generaties, veel meer dan in andere genres. Reggae is een virus. Ik ben er meer dan dertig jaar door gebeten en ik ben er nooit van af willen geraken. Maar in essentie gaat het nog altijd om een kleine minderheid van de muziekliefhebbers. Dat mogen we nooit vergeten."
Brimstone - Capital Letters
18/06/1983
Hof Ter Lo
Jimmy Cliff
19/07/1983
Paleo Folk Festival-Nyon-Suisse
Clint Eastwood & General Saint
1983
Kaaien antwerpen
Burning Spear
13/02/1984
Hof Ter Lo
Steel Pulse
1984
Hof Ter Lo
Max Romeo - Reggae Regulars - Chalice
28/03/1984
Hof Ter Lo
Linton Kwesi Johnson
8/04/1984
Alpheusdal Berchem
Clint Eastwood & General Saint
../5/84
Paradiso Amsterdam
BlackUhuru - King Sunny Adé
25/06/1984
Forest national
Chalice - Jimmy Cliff - Black Uhuru
1/06/1984
Rockpalast Dusseldorf
Chalice
../7/84
Mallemunt Bxl
Wailing Souls
28/11/1984
Hof Ter Lo
Yellowman - King Flashman
3/12/1984
Hof Ter Lo
Creation Rebel
1/02/1985
Limelight Kortrijk
Mighty IV & The Rebels
31/12/1984
Paradox Antwerpen
Eek a Mouse
9/04/1985
Hof Ter Lo
Black Slate
29/06/1985
Geel Bel
Gregory Isaacs - Sly & Robbie - Ini Kamoze - Paul Blake - Seven Roots
30/06/1985
Sunsplash - Arena Deurne
Eek a Mouse - Revelation Time - Revanche
21/09/1985
Brasschaat
Linton Kwesi Johnson
16/10/1985
Hof Ter Lo
Brimstone
29&30/11/1985
MSI Reggae Café
Ras Messengers
31/12/1985
MSI Reggae Café
Gladiators
21/01/1986
Hof Ter Lo
Burning Spear
20/02/1986
Hof Ter Lo
Tippa Irie
1/03/1986
MSI Reggae Café
Roots Syndicate - Sound System (Big Boatia)
13/04/1986
Nijmegen
Aswad
8/05/1986
Hof Ter Lo
Jimmy Cliff
26/05/1986
Hof Ter Lo
Dennis Brown - Black Uhuru - The Wailers
26/06/1986
Sunsplash - Arena Deurne
Gladiators - Ray Charles
28/06/1986
Jazz Festival Dendermonde
Junior Murvin
7/10/1986
Hof Ter Lo
Culture - Pablo Moses
18/10/1986
Mutualité- Paris
Pablo Moses
20/10/1986
Hof Ter Lo
Yellowman - Paul Blake & the Bloodfire Posse - Sly & Robbie
22/10/1986
Hof Ter Lo
Freddie McGregor - Half Pint - Ini Kamoze
12/11/1986
Hof Ter Lo
Culture
24/11/1986
Hof Ter Lo
Mutabaruka
16/02/1987
Hof Ter Lo
Burning Spear
30/03/1987
Hof Ter Lo
Mighty Diamonds
11/05/1987
Hof Ter Lo
Aswad-Pato Banton-Tippa Irie-Skyblasters-Ravelation Time-Burning Ash
30/06/1987
Sunsplash - Arena Deurne
Freddie McGregor - Maxi Priest-Kassav-Jean Adebambo-Sandra Cross-Winsome
5/07/1987
Sunsplash London
Burning Spear
30/07/1987
Vooruit Gent
Toots & The Maytals
25/07/1987
Sfinks Festival
Freddie McGregor & the Studio one Band-Ziggy Marley-Misty In Roots
Sergion & Herbtree - Akabu..
30/08/1987
Notting Hill Carnival
Ziggy Marley & The Melody Makers - Big Boatsia
7/09/1987
Hof Ter Lo
Jah Foundation
17/10/1987
Halles de Schaerbeek
Kofi - Aisha - Macka B - Robotics
21/11/1987
ULB Brussel
Yami Bolo - White Mice - Augustus Pablo - Junior Delgado
25/11/1987
Effenaar Eindhoven
Dennis Brown & Lloyd Parks & We The People
10/12/1987
Effenaar Eindhoven
Pablo Moses
26/01/1988
Berchem Palace
Mutabaruka
15/02/1988
Effenaar Eindhoven
Gregory Isaacs - Edi Fitzroy - Chicken Chest
9/04/1988
Vooruit Gent
Aswad
23/04/1988
Vooruit Gent
Desmond Dekker
12/05/1988
Eeklo
Sugar Minott
2/07/1988
Open tropen - Turnhout
Desmond Dekker
6/08/1988
Geel Bel
Mighty Diamonds
../9/1988
Berchem Palace
Ini Kamoze
../11/1988
Berchem Palace
Culture
../12/1988
Berchem Palace
Steel Pulse
../../1989
Vooruit Gent
Inner Circle
../../1989
Vooruit Gent
Gladiators
12/03/1989
Vooruit Gent
Gregory Isaacs
18/02/1989
Vooruit Gent
UB40
../../1989
Forest national
Abyssinians
1/07/1989
Turnhout
U Roy
7/10/1989
Effenaar Eindhoven
The Itals - Andrew Tosh
1/11/1989
Effenaar Eindhoven
Augustus Pablo - Junior Delgado - Yami Bolo - Lt Stitchie
13/12/1989
Vooruit Gent
(Give thanks to Oli)

Luistert naar reggae sinds 1977, schrijft er professioneel over sinds de vroege jaren 80 (in De Morgen, De Standaard, P-Magazine, Highlife en vele andere bladen) en richtte deze site op in 2002. Auteur van 'De Rasta Revelatie' (2008) en 'In Het Spoor Van De Keizer' (2016).
Sep 13, 2011