Reggae.be
Tony Rebel, Warrior King & Queen Ifrica spreading the vibes @ Petrol Club
Event ReportOct 16, 2006

Tony Rebel, Warrior King & Queen Ifrica spreading the vibes @ Petrol Club

By Jah Shakespear

Antwerpen heeft weer een reggaetempel. Dezelfde mensen die Jamaica vroeger naar Hof ter Lo haalden, laten het groengeelrode leger niet in de kou staan en programmeren nu ook consequent reggae & dancehall in de Petrol Club. Grote namen én jonge wolven.

Voor de generatie die reggae leerde kennen in de jaren '90 is Tony Rebel een even grote held als Big Youth of U Roy voor mijn leeftijdgenoten. Zijn hits werden in de Petrol woordelijk meegezongen en getoast, de intro's door iedereen meteen herkend. Ook door ons, maar dan toch voornamelijk als Studio One riddims, zoals Tony Rebel die haast uitsluitend gebruikt. 'Fresh Vegetable', 'Vibes Of The Time' en 'Teach Your Children' heb ik destijds nog in Jamaica zelf gekocht, toen Rebel-singles de lokale charts domineerden. Ik beschouwde de man toen, net voor de grote rasta revival, als één van de laatste vaandeldragers van de roots & culture music, een singjay die we moesten koesteren, als tegengewicht voor de toen welig tierende slackness en gun talk in de dancehall. Gelukkig hebben we dat gedaan want terugkijkend blijkt Tony Rebel zo'n beetje de missing link te zijn tussen vroeger en nu, tussen de foundation reggae en rastafari in de 21ste eeuw. Garnet Silk was een trouwe fan van hem en werd door de Rebel terecht geëerd. Nog meer eerbetuigingen? Aan Gentleman, wiens grootste hit door zowat iedereen werd meegezongen, en aan Ras Fire, vorig jaar nog op Tony Rebels eigen festival Rebel Salute, nu in Antwerpen.

Zo bracht hij ook een korte tribute aan Joseph Hill, overleden nadat hij hier, in de Petrol Club, eind augustus zijn laatste concert had gegeven. Tony Rebel wist het ook, een nieuwe rastamythe is geboren. Voor de rest had de man het net iets te vaak over zichzelf en liet hij het afscheid veel te lang aanslepen, maar dat zijn ouder wordende Jamaicaanse sterren blijkbaar aan zichzelf verplicht. Superstar in Jamaica? Dan ook in de rest van de wereld.

Gelukkig had Tony Rebel ook twee van zijn meest talentvolle jonge veulens meegebracht. Zij maakten er toch weer een memorabel avondje van. Queen Ifrica is een kleine, brutale opdonder met een stem als een donderstorm, een vrouw zoals we ze maar zelden zien op het podium. Sterk en onbevreesd als een rastaman declameert ze haar waarheid. Warrior King heeft al een paar hits gescoord, klinkt als de opvolger van Sizzla en Junior Kelly, maar heeft in tegenstelling tot die twee bobo's betere songs in huis. Geen riddims maar echte, zelfgeschreven nummers met heel straffe teksten. Noteer Warrior King wat mij betreft maar naast Lutan Fyah als meest beloftevolle artiest van het jaar.

Tony Rebel, Warrior King & Queen Ifrica spreading the vibes @ Petrol Club

About the Author

Jah Shakespear
Meer

Luistert naar reggae sinds 1977, schrijft er professioneel over sinds de vroege jaren 80 (in De Morgen, De Standaard, P-Magazine, Highlife en vele andere bladen) en richtte deze site op in 2002. Auteur van 'De Rasta Revelatie' (2008) en 'In Het Spoor Van De Keizer' (2016).

Genres

DancehallReggaeNew Roots

Published

Oct 16, 2006