
In de jaren '80 werd de beste reggae gemaakt in New York, bij Wackies. Lloyd 'Bullwackie' Barnes had het vak geleerd bij zijn vriend Coxsone Dodd (Studio One) en was eind jaren '60 al definitief uitgeweken naar de States. Daar bouwde hij, in het midden van de Bronx, een studiootje. Met de nadruk op het verkleinwoord. Er was amper plaats voor vier of vijf muzikanten. Maar het was de vette mix van Bullwackie die het verschil maakte. Hoewel ook hij hoofdzakelijk versions opnam van klassieke ridims, bij voorkeur Studio One, klonken die plots veel dieper en donkerder, stadser en gedempter. Wackies had een sound die even herkenbaar was als de grote Jamaicaanse voorbeelden, maar tegelijk ook volstrekt on-Jamaicaans. Je kon Wackies altijd meteen herkennen. Loodzware bassen, broeierig gitaartje, subtiele drums.
'African Roots Act 1', geproduceerd door Clive Hunt, dat was mijn eerste Wackies. Dub van een andere planeet, of misschien wel uit het hart van de Afrikaanse jungle. In Londen bracht ik een bezoek aan het winkeltje waar Wackies verdeeld werd. Ik hoorde er wonderbaarlijke platen van Love Joys en Junior Delahaye, maar ook van Horace Andy en Sugar Minott. Alle grote Studio One-figuren leken wel eens bij Wackies te passeren, Stranger Cole, Leroy Sibbles, The Heptones, Lee Perry zelfs, en allemaal namen ze in de Bronx een handvol klassieke songs op. 'Wicked A Go Feel It' (12") van Sugar. 'Serious Thing' (12") en twee fantastische LP's van Horace, 'Revolution/Time Is Now' van Stranger Cole en Leroy Sibbles. Meesterlijke instrumentale producties van Jackie Mittoo en Rolando Alphonso.
Het album van de Chosen Brothers, Bullwackies eigen groep. Jah Batta was de huistoaster, Jerry Hitler, ook wel Hitster genoemd, de vaste toetsenist. Het was in de dub dat de kracht en het mysterie van Wackies zich ten volle openbaarden. De versions, op de flip side van de singles, op 12" of op één van de vele dub-lp's, gaven de oude ridims alweer een nieuwe dimensie. Vooral de percussie (Ras Menelik, maar ook vele anderen) intrigeerde, geïnspireerd door de allerhoogste, ware nyahbinghi, terecht sterk naar voor gemixt. In de tweede helft van de jaren '80 ging Wackies elektronisch. De magie was weg, hoewel er af en toe nog best een mooie parel uit de kast viel, van Milton Henry bijvoorbeeld.
En ook de samenwerking met het Japanse label Tachyon, dat Wackies later zou overkopen, wierp nog een paar lekkere vruchten af. 'Mute Beat' is tot vandaag één van de meest vernieuwende ska-dubexperimenten ooit gemaakt. Ik dacht dat Wackies voorgoed verloren zou gaan voor het nageslacht, dat uiteindelijk alleen nog maniakken als ik een collectie in huis zouden hebben, vinyl natuurlijk, want tot voor kort was er geen enkele plaat op CD te verkrijgen. Nu heeft blijkbaar een Duitser alle rechten gekocht. Op zijn label Wackies Music brengt hij mondjesmaat de hele catalogus uit. Om u wegwijs te maken, krijgt u van ons alvast het ultieme Wackies-lijstje voorgeschoteld, de beste Wackies op een rijtje. Zeg dat Jah Shakespear het gezegd heeft.
1. Horace Andy - 'Dancehall Style' (LP)
A true reggae masterpiece. Misschien ook wel de beste plaat die Horace Andy ooit gemaakt heeft. Zes onsterfelijke nummers met magistrale dubs. 'Money Money', 'Cuss Cuss', 'Spying Glass'...
2. Stranger Cole & Leroy Heptone Sibbles - 'The Time Is Now-Revolution/Take Time' (12")
Een revolutionaire ridim in een intrigerende mix, vier keer hervat. Schitterend gezongen, galopperende toetsen, classic reggae with a twist.
3. Sugar Minott/Horace Andy - 'Wicked A Go Feel It/Musical Episode' (12")
Een meesterlijke version van Real Rock, tot vandaag new & refreshing.
4. Andrew Ranks - 'Massive Skank/Version' (12")
De coolste rubadub van de jaren '80. Tribute to all sound systems!
5. Various Artists - 'Jah Son Invasion' (LP)
Bekend en onbekend talent maakt indruk te NY. Hoogtepunten: 'Rockers Time' van Barrington Spence en 'Black Girl' van Joy Card, 2x Shank-I-Sheck.
6. Super T./Jah Batta & Skeeter - 'West Bound Train/Style And Fashion' (10")
Geniale version van Westbound Train (Dennis Brown). Top dubs!
7. Horace Andy - 'Exclusively' (LP)
Uit op Solid Groove. Enkele songs van 'Dancehall Style', maar wel in een andere mix, plus een superbe tribute to Bob Marley en het profetische 'Eating Mess'.
8. Love Joys - 'Give Me Back/Roots Vibes' (12")
Twee meisjes in een droom.
9. Clive Hunt - 'African Roots Act 1' (LP)
Schitterende hoes, innovatieve dub.
10. Various Artists - 'Jah Children Invasion' (LP)
Max Romeo! Sugar Minott! Wayne Jarrett! Lloyd Hemmings! En het geweldige 'Dedication Rock' van Harold Butler.
11. Wayne Jarrett - 'Mini Showcase' (10")
Including Lionel Richies 'Truly' en een unieke toast van de zanger met de ijlste stem uit de geschiedenis van de reggae, nog ijler dan die van Horace Andy
12. Wayne Jarrett - 'Showcase' (LP)
Zes in plaats van vier songs + dubs.
13. Sugar Minott/Jah Batta - 'Cool Runnings/Cool Running' (12")
De titel zegt alles.
14. Various Artists - 'Reggae Goodies Vol.1' (LP)
'Capture Land' van Stranger Cole en 'Selassie' van K.C.White behoren tot het beste wat de rootsreggae ooit heeft opgeleverd. En check out Jerry Hitler!
15. Mysterious Mixer - 'Jamaica Super Dub' (LP)
'Jamaica Super Dub', Wackies in dub, all the way.
16. Love Joys - 'Reggae Vibes' (LP)
Girl power!
17. Junior Delahaye - 'Mystic Revelation/Working Hard For The Rent Man' (12")
Two vibes, two sounds, two classics.
18. Bullwackie's All Stars - 'Natures Dub' (LP)
Featuring Jah Batta.
19. Tony Jackson & Mickey Jarrett - 'Reggae Music/Version' (12")
Exactly.
20. Bullwackie's All Stars - 'African Roots Act 4' (LP)
Gele persing. Alweer schitterende dub.
21. Annette Brissette - 'What A Feeling/Betrayed' (12")
Wackies goes Fame, and beyond.
22. Jezzreel - 'Showcase Great Jah Jah' (LP)
Great roots album, two great voices.
23. Chosen Brothers - 'Sing & Shout' (LP)
AlleluJah! De meester zelf, Lloyd 'Bullwackie' Barnes, met zijn eigen songs.
24. Love Joys - 'Lovers Rock Reggae Style' (LP)
We love you Love Joys, we do!
25. Mute Beat - 'Still Echo' (LP)
Japanse freaks gaan zich te buiten aan ska, dub en musicals. As wicked as Wackies can get.
26. Horace Andy - 'Prophecy/Version' (7")
Een pareltje.
27. Rolando Alphonso - 'Roll On' (LP)
Een originele Skatalite laat zich meedrijven op de Studio One ridims ina Wackies style.
28. Jah Batta - 'Argument' (LP)
De enige echte toaster van Wackies, op de enige echte ridims van Wackies.
29. Milton Henry - 'Some Loving/Version' (7")
Peanut Vendor op zijn Wackies. En Henry is een echte soulzanger.
30. Junior Delahaye - 'Reggae Showcase' (LP)

Luistert naar reggae sinds 1977, schrijft er professioneel over sinds de vroege jaren 80 (in De Morgen, De Standaard, P-Magazine, Highlife en vele andere bladen) en richtte deze site op in 2002. Auteur van 'De Rasta Revelatie' (2008) en 'In Het Spoor Van De Keizer' (2016).
Oct 03, 2006