Interviews

Meet JB Sound, the most versatile sound around

Toen wij hoorden dat het Antwerpse JB Sound een dub plate had gemaakt met Nicole & Hugo, wisten we meteen dat hier een verhaal achter zat. JB Sound, waren dat niet die jongens die we een tijdje geleden in Petrol aan het werk zagen met een wel zeer originele selectie? Omdat het niet altijd Civalizee hoeft te zijn: maak kennis met de meest creatieve en veelzijdige sound boys van het moment.

E

Toen wij hoorden dat het Antwerpse JB Sound een dub plate had gemaakt met Nicole & Hugo, wisten we meteen dat hier een verhaal achter zat. JB Sound, waren dat niet die jongens die we een tijdje geleden in Petrol aan het werk zagen met een wel zeer originele selectie? Omdat het niet altijd Civalizee hoeft te zijn: maak kennis met de meest creatieve en veelzijdige sound boys van het moment.

Er zijn ontelbaar veel kleine soundsystems in België. Door de overdaad is het moeilijk om te groeien en bestaat er nogal wat concurrentie. Hoe het koren van het kaf te scheiden? JB Sound heeft in elk geval de collectie,de vibes en vooral de inventiviteit om het ver te schoppen.Een dubplate van Nicole & Hugo? Waarom niet? En wie Dobby Dobson vernoemt als favoriete zanger, heeft bij ons hoe dan ook een voetje voor.

Op een warme lenteavond zaten Mpti en Benji van JB Sound bij ons in de woonkamer. De twee mannen praten met een sappig en grappig Antwerps accent, hieronder vertaald naar het algemeen Nederlands. De openingsvraag lag voor de hand.

Hoe is het eigenlijk allemaal begonnen?

Samen: Per ongeluk…

Benji: Het zal niet veel schelen. Wij draaien al samen van toen we 16 waren, één vrijdag in de maand op de alternatieve feestjes in de Kaddish in Schoten. We kregen daar goede respons en konden na een tijdje gewoon onze eigen zin doen.

site/Artists/JB2.JPGMpti: We zijn eigenlijk vooral begonnen door Hip-Hop, zo hebben we reggae ook leren kennen. Je had de typische verzamelcd’s van Kruidvat voor 2€, daar staat dan een beetje Bob Marley op en roots maar van dancehall hadden we nog nooit gehoord. Af en toe werden er in Hip-Hop mixen gedaan met reggae, bijvoorbeeld met Bounty Killer. Ik herinner me vooral de mix met One Blood van Junior Reid op de Wu-Tang cd. Het gaf een extra schwung aan Hip-Hop. Wij draaiden het al voor het populair werd, toen er nog niemand naar luisterde. Er zaten toen alleen zwarte mensen (metal dudes) en Johnnykes die aan het gaan waren op The Gates Are Open. Na een tijdje werd Hip-Hop populair, maar ook een beetje plat. We hebben rond die tijd onze eerste dancehall cd gekocht, we draaiden toen vooral met cd’s, vinyl hadden we nog niet. Die cd was de volledige Ants Nest Riddim (hij begint te zingen: Forgive me father, me not complain…), met Beenie Man en Red Rat enz. Ik vond die super graaf. Benjamin zei ineens: “Ze doen daar feestjes van.” “Hoe ze doen daar feestjes van???” Benji:”Ja daar hangen posters van in ’t stad, Far West Crew.”

Benji: Zo zijn we in de reggae terecht gekomen. We hebben Far West toen ook uitgenodigd in de Kaddish en zijn daarna zelf in het rond beginnen draaien. In het begin was dat heel veel in Zion Train en andere cafés in de buurt van het De Coninckplein.

Mpti: Izzy Maze kwam er later ook bij.

Benji: Toen begonnen de warm-ups voor Civalizee en Far West te komen.

Mpti: We waren bij de eerste Boomblasts onder andere.

Jullie beginnen nu wat meer naam te krijgen, als JB op de affiche staat trekt dat toch mensen aan…

Mpti: Zo lijkt het precies wel ja (lacht).

Benji: Dat weet je zelf niet natuurlijk, je kan niet tellen hoeveel mensen er voor jou komen.

 

Jullie pakken het een beetje anders aan dan de meeste sounds, die pakken meestal forwards met de laatste nieuwe tunes in de dancehall. Jullie proberen dit ook met oude ska, Studio One, Hip-Hop, Jungle, …

Mpti: Wij zijn niet voor the easy way out.

Benji: Je moet wat variatie brengen in je set. Wat de anderen draaien - tenzij het promo is - heb ik waarschijnlijk ook bij...

Mpti: Wij hebben dat ook allemaal, eh!

Benji: …maar waarom zouden wij hetzelfde draaien als de vorige sound? Wees dan een beetje creatief en haal wat ouwen brol boven, goeien ouwen brol. Om mensen op tempo te krijgen draaien wij bijvoorbeeld jungle in plaats van zware ragga, dat werkte ook goed vorige keer.

Luisteren jullie zelf ook naar jungle en andere genres of is dat puur het showelement?

Benji: Wij hebben niet veel jungle, maar wat we hebben, is goeie jungle die we allebei graag horen.

Mpti: Wij zijn ook wel redelijk versatile in onze vriendenkring, we hebben al heel wat feestjes in andere genres achter de rug. Het zijn party’s waar je als dancehallliefhebber misschien wel nooit heen zou gaan, maar daar hoor je dan fantastische nummers. Civalizee draait ook af en toe een jungle-tune of soca. Wij hadden daarvoor al het gevoel dat als je één van de sounds van onze categorie (warm-up sounds) hebt gehoord, je ze allemaal hebt gehoord. Ik vond dat wel jammer. Wij kozen ervoor uitgebreid te draaien, de mensen te verassen met wat er in onze box steekt. Ook niet overdrijven natuurlijk, want dan gaan ze lopen. Gewoon afwisselen tussen een boem van een tune en een iets minder bekend.

Benji: Een beetje variatie…

We weten bij sommige sounds op voorhand wat ze gaan draaien, hits en nieuwe nummers. Super om op te feesten, maar bij jullie is het altijd een verassing.

Mpti: Dat is bij High Grade ook zo, ze hebben soms dezelfde set die ze verschillende keren spelen. Pas op, ze veranderen ook vaak! Ik verschiet soms echt van wat Jay draait, hun set zit altijd bangelijk goe in elkaar. Het handige voor ons als we samen draaien met High Grade is dat we weten welke nummers we thuis kunnen laten, die draaien ze toch.

Qua originaliteit zitten jullie wel goed, een dubplate van Nicole en Hugo… Hoe zijn jullie daartoe gkomen?

Benji: Wij wilden iets speciaal doen, een Belgische artiest. Nicole en Hugo is toch foundation uiteindelijk, ze zijn naar het eurosongfestival gegaan en konden zelfs een tweede keer gaan, ik vind dat knap. We hebben toen een e-mail gestuurd en hadden het geluk dat we rechtstreeks bij hen terecht kwamen, ze zaten net zonder management. Ze hebben het wel even aan hun producer gevraagd.

Mpti: Het verschil was dat we ze persoonlijk te pakken hebben gekregen.

Benji: Ze vroegen of we bij hen langs wilden komen en ineens zaten we daar in de zetel alles uit te leggen. Het zijn fantastische mensen!

Wat vonden ze dan van het idee? Kenden ze het concept dubplate?

Mpti: Ze hadden er nog nooit van gehoord.

Samen: Ze vonden het fantastisch!

Benji: We hebben toen een paar dubplates laten horen, na een tijdje hadden ze wel door wat de bedoeling was. Als je het originele nummer niet kent is het nog moeilijker.

Mpti: Eigenlijk was het allemaal begonnen als een grap. Ineens kregen we reactie. Oei, dan moesten we toch eens serieus beginnen nadenken over wat we wilden doen. We hadden een paar riddims bij waarop ze hun nummer konden doen, maar dat zagen ze niet zitten.

Benji: We hadden onze geschreven tekst zelfs al bij.

Mpti: Dat was zalig, ze zaten daar in de zetel te zingen. We kregen de opdracht om een riddim in dezelfde akkoorden te vinden. Het nummer moest in dezelfde lijn liggen als het origineel (Goeie Morgen Morgen), dat kan natuurlijk niet bij reggae want dat is heel repetitief. We hebben aan hen de originele version van het nummer gevraagd én gekregen, na vele beloftes rond het plaatsen op internet enz.

Benji: Het mag alleen gespeeld worden op feestjes, op de radio zal je het ook niet snel horen. We hebben zelf wat gesleuteld aan de riddim maar de producer vond het niet goed genoeg. Hij heeft voor ons de volledige riddim opnieuw gebouwd maar er stonden veel te veel site/Artists/JB3.jpgeffecten in, het was echt een foorriddim. Al die trompetjes, galmen en andere zever mochten er uit. Nadien kregen we een versie waar we redelijk tevreden mee waren.

Mpti: Eigenlijk heeft hij het heel goed gedaan. We hebben wel een jaar moeten wachten voor we de dubplate hadden, Nicole & Hugo waren ineens terug populair omdat ze op tv kwamen. (Tussendoor hebben we het even over de cruises die ze vroeger deden, het koppel vond Jamaica fantastisch.)

Benji: We hebben enkel de producer moeten betalen voor de riddim, Nicole & Hugo deden het gratis. Wij zaten bij hen thuis en Hugo zei: “Suske, wij doen dat wel voor niets eh?” De eindprijs kwam ongeveer op hetzelfde neer als een gemiddelde Jamaicaanse dubplate. We gaan zeker nog eens terug naar hen met een fles champagne, dat was de afspraak.

Mpti: We willen dit wel verder zetten, hier en daar een Vlaamse plaat. Niet mee overdrijven, maar er gaan zeker nog meer dubplates komen, wees gerust.

Zijn er dubplates die jullie heel graag zouden hebben?

Benji: Wat we tegenkomen…

Mpti: Elke soundboy wil La Esterella, maar dat gaat niet meer. In het algemeen wil ik wel een combination van Ken Parker, Dobbie Dobson… (Begint te lachen)

Benji: Dat is al goed genoeg, voor de rest…Rita Marley?

Mpti: We hebben eigenlijk een lange lijst met platen die we nog graag willen.

Benji: We hebben nog niet veel… Als ik van elk goed nummer een dubplate zou bestellen…

Favoriete artiesten misschien?

(Ze beginnen meteen vragen te stellen over welke tijdsperiode en stijl, ze mogen kiezen.)

Benji: Ranking Dread. (Tegen Mpti) Noem jij nu maar iemand, dan kan ik nadenken.

Mpti: Charlie Chaplin

Benji: Brigadeer Jerry…

Mpti: Ik ben een Charlie Chaplin fan.

Benji: Ikke nen Briggie!

Mpti: Tarrus Riley, daar ben ik ook gek van…Zijn stem alleen al!

Benji: Sizzla is ook goed, vooral zijn oudere dingen. Shaggy is ook goed, maar niet die platte commerciële nummers.

Mpti: (Vol enthousiasme) Ja! Ik ben een hele grote Shaggy-fan, op het Doberman album staan echt goeie nummers.

Jullie organiseren ook jullie eigen party’s?

Mpti: Daar hebben we altijd veel pech mee gehad. We hebben al vaker geprobeerd om iets te organiseren. Het viel eens samen met een speciale editie van Shake your Bam Bam met een grote naam en wij stonden daar in ons jeugdhuis met vijf mensen.

Benji: Bier te drinken, meer was er niet te doen.

Mpti: We hebben het ook eens geprobeerd in Mechelen, omdat iemand dat per se wou. Er kwam geen kat op af. De eerste keer dat we geluk hadden was met Macka B in de Kaddish, onze birthday in 2007. Er waren toen 250 mensen, dat is toch een hele prestatie om die naar Schoten te krijgen want daar is geen gemakkelijke verbinding. Macka B heeft daar een bangelijke show neergezet. We zijn wel maar net uit de kosten gekomen, dankzij een beetje sponsoring. We waren een beetje bang om terug iets groots te doen.

Vorige keer viel jullie party in Mama Matrea samen met Hotel Jamaica (Civalizee Foundation & Super Sonic), weer pech?

Benji: Normaal organiseren ze dat om de twee maanden en ineens was het twee maanden na elkaar. Dat deden ze omdat wij een feestje gaven! (Algemeen gelach)

Mpti: Je kunt de vaste Antwerp Massive kliek niet uit elkaar krijgen, je weet op voorhand naar welk feestje de hele groep zal gaan. Er rust precies een vloek op ons, geen feestjes voor ons. Vorige week waren we eerst heel blij dat we op Easy Inna The Dancehall mochten draaien, maar toen bleek dat we pas om twintig van de vijve konden beginnen…

Benji: Iedereen kon nog net drie keer zijn arm omhoog doen…

Wat is het nieuwe concept?

Benji: Klein beginnen, in een keldertje aan de Stadswaag. 11 Juli, Vlaamse feestdag!

Bewust gekozen?

Mpti: Nee, het is niet zo dat we ons hoofd gaan kaalscheren en Vlaamse vlaggen gaan hangen... Het probleem is dat we nog geen naam hebben…dat begint wel te korten.

Benji: High Grade en Conscious Sound zijn er dan ook bij. We zullen deze week iets verzinnen, het kind moet een naam hebben.

Jerry, jij bent ook met je eigen nummers bezig…vertel daar eens iets over?

Mpti: Ik probeer ja, ik wil er graag in verder gaan maar weet van mezelf dat ik slecht kan onthouden. Ik heet niet voor niets “Mpti” in de sound. Het is voor mij heel moeilijk om mijn eigen teksten te onthouden, zet mij op een podium en ik weet het niet. Het voordeel van reggae is wel dat je na een half nummer kan overschakelen op een ander…zo lukt het misschien nog? Ik ben wel van plan om daar verder in te gaan, andere mensen stimuleren mij ook.

Waarom geen tunes tijdens jullie set?

Mpti: Ja…dat zouden we wat meer moeten doen, een klein intermezzo. Vorige keer in Mama Matrea bijvoorbeeld, maar ja…jullie moesten naar Civalizee gaan kijken! (lacht) Ik vind het moeilijk om zelf teksten te schrijven, de eerste tune die er uit gerold is kan je nu terugvinden op MySpace. Ik zou er niets mee inzitten dat iemand aan mij vraagt om zijn lyrics te zingen of om een combination met iemand te doen.

Mpti: Wij willen originaliteit. We zijn al een jaar of zeven bezig en we hebben ook al wel wat oudere dubplates. De laatste tijd kiezen we niet zomaar een artiest, daar wordt zwaar over gebrainstormd en gediscussieerd. Ik kies mijn favorieten, Benji de zijne en daar halen we dan iemand uit. We schrijven ook op voorhand de lyrics, custom lyrics. Civalizee doet dat uiteindelijk ook en dat is veel beter.

Onze ambities liggen wel anders, we doen het niet voor het geld en niet om wereldberoemd te worden, meer als hobby…als zware hobby.

Benji: Het is voor ons wel positief dat Civalizee in P-Magazine heeft gestaan, mensen hebben er nu al eens iets over gehoord. Toen we begonnen waren er veel sounds waar je nu niets meer van ziet. Het moeilijk in Antwerpen naam te krijgen, we zitten hier met zoveel soundsystems! Je kan wel origineel zijn maar je moet je wel aanpassen…spelen wat de mensen willen horen. We zijn begonnen met Rub A Dub, maar alleen daarmee kom je nergens. (Natty-Acha)

JB Sound draait op 11 Juli, binnenkort meer informatie. Hier vindt u de laatste nieuwe mix: http://www.sendspace.com/file/btfe7k

 

 

 

 

 

Published on 04/06/2009 by Jah Shakespear

Comments

Het klinkt hier heel positief/kreatief. Nice.
J.B. is een Jamaicaanse rum. Een heel straffe (63°) en steeds populairdere merknaam uit Trelawny. Hij stinkt volgens sommigen, maar kenners (ikke) zeggen dat je er geen kater aan overhoudt. Koosnaampjes op het eiland : Jennifer Brown, Johncrow Batty, Jamaica Best.
My favorite.
All the best J.B.
ras borsalino - 04/06/2009
big up jb
everytime
most creative
everlasting
dragen plezier en goed vertier hoog in het vaandel

met trots hangt er ne sticker op mijnen velo
ik promoot
goed vertier en plezier
big up j en b

peace
pachapapa - 07/06/2009
haha zalig mannen!!!
merci

en bangelijke journalistiek Natacha, thanks

MPTI - 08/06/2009
15/08/09 SummerSplash4 @ Smoutpot Zwindrecht. JB-Sound !!!
samen met Visionz, I&1 Sound, Arab SoundSystem, Crucial Alphonso & Dannyman
Werner - 09/06/2009


Heb in 2000 twee knappe hiphopperkes leren kennen in Kaddish! Die zijn beginnen draaien samen, en ze hebben is staan rappen in den hof daar. Jerry, gij hebt toch genen tekst nodig. Gij kunt da zo uit u mouw schudden!
Mooi om jullie evolutie te mogen observeren! Blij om er toch een deeltje van uitgemaakt te hebben. Big Up brothers!
kayamandi - 12/06/2009
hhhhmmmm nu ben ik wel beetje sprakeloos. komt niet echt uit de mouw nu :-)
denk te weten wie da gezegd heeft maar ben toch niet 100% zeker.
maar ben toch curieus Kayamandi
MPTI - 16/06/2009
... ah voila sé.
thanks lady L. ;-)

lang vervlogen tijden in de Kaddish.
op naar nieuwe memorabele momenten. see you @ 1 of the Party's

MPTI - 16/06/2009


big up tommeke buys in den achtergrond op de bus big man a big man
tommekebuysfan - 19/06/2009

You need to be registered and logged in to post comments.







Copyright © 2005 - 2009 Reggae.be. All rights reserved.