Event Reports

Reggae Geel 2010: beste editie ooit?

Zelden zo genoten van de muziek op Reggae Geel als dit jaar. Met geestverruimende roots en dub in de 18" Corner, opwindende ska en popcorn in de Skaville Circus en een affiche van absolute top acts op het hoofdpodium. Door het glorieuze aanbod op de andere plaatsen amper in de Bounce Dancehall-tent geraakt, maar daar hebben we natuurlijk wel onze eigen, gretige correspondenten voor.

In het begin waren er de rastadrummers, arme Jamaicanen die verhalen hadden gehoord over een zwarte keizer in Ethiopië. Hij, Haile Selassie (voordien Ras Tafari), zou alle Afrikanen en hun nazaten in de diaspora bevrijden uit slavernij en onderdrukking. In de getto’s van Kingston kwamen de drummers in contact met de leerlingen van de plaatselijke muziekschool. Samen creëerden begin jaren ’60 ze de ska, het ritme dat later vertraagd en verdiept zou worden tot reggae. De eerste rappers (toasters) en dubtovenaars passeerden in de studio, pioniers van stijlen die aparte genres zouden worden. Bob Marley bracht de muziek naar de wereldpodia en in het collectieve bewustzijn. Na zijn dood kreeg de reggae, de soul van Jamaica, stilaan een ander aanschijn. De muziek werd gedigitaliseerd, de rasta’s maakten plaats voor homies en gladde r’n’b-boys. Wat bleef was de rauwe authenticiteit van de sound en de teksten, als vanouds een reflectie van het leven op het eiland, voor velen een harde overlevingsstrijd in de betonnen jungle, maar ook nog altijd doordrongen van de natuurlijke Afrikaanse mystiek en de rebelse onverzettelijkheid die de Jamaicanen zo eigen zijn.


Zo kleurrijk en gevarieerd als de muziekgeschiedenis van Jamaica was dit jaar ook de affiche van Reggae Geel. In een uithoek van het terrein zaten de rastadrummers, en speelden voor een kleine groep mensen de archetypische nyahbinghi-muziek. In het nabij gelegen Skaville Circus draaide de Antwerpse Professor Cat (32 jaar geleden DJ op het eerste bosfeestje dat later zou uitgroeien tot dit festival) zaterdagavond twee opwindende sets ska en onbeschaamde popcorn. Ik hoorde er platen die zelf amper zou durven draaien maar die in dit kader, door deze installatie, met deze MC (JB Jerry), ronduit fantastisch klonken: Johnny Reggae van The Piglets, Kingston Kingston van Lou & The Hollywood Bananas, Jesse James… Maar dus ook oude èn nieuwe obscure ska-platen, met als onvermijdelijk hoogtepunt uiteraard Shockers’ Rock.

Geel 2010/Geel2010 Benjamin.jpgEerder op de dag in het Circus ook al een sessie gehoord van Benjamin Zephaniah, de Engelse dubdichter die met veel zwier en humor gewichtige thema’s als racisme, religie en linguïstiek aanpakte. Volgens Jah Rebel een van de interessantste mensen die hij al ontmoet heeft, interview binnenkort op deze site. In de kleine tent was ook David Katz te gast, de Britse reggae-auteur (People Funny Boy), die zijn gasten – Earl ‘Chinna’ Smith, Kiddus I en Cedric Myton, enkele boeiende weetjes wist te ontlokken. Wist u bijvoorbeeld dat Chinna Smith Fade away heeft geschreven?

In de donkere 18” Corner weerklonk twee nachten lang loodzware dub, de galmende reflectie van de reggae, met bassen die de bomen leken te ontwortelen. De Londense veteran sound Fatman presenteerde er vrijdagavond een selectie van de grootste rootsklassiekers, de top 100 van de reggae zeg maar, stuk voor stuk tunes die in het collectieve reggaegeheugen gegrift staan maar die je nog zelden hoort in de dance, en al helemaal niet op een volwaardige sound. Israel Vibration, Johnny Clarke, Barry Brown, Wailing Souls, die categorie. Wij zijn er gewoon niet weg geraakt, zo goed klonken die foundation classics, telkens met dub erbij, volledig uitgedraaid, en op het juiste moment opgesmukt door een geïnspireerde toaster.

Ik zou liegen. Ik ben wel degelijk 5 minuten in de dancehalltent geweest. Genoeg om te zien dat er met Busy Signal en Mavado voor mij alvast niks te beleven viel. De verhalen die ik achteraf gehoord heb over het arrogante gedrag van Mavado backstage zijn niet van aard om mijn vertrouwen in de nieuwe sterren van de dancehall te sterken, maar ik laat het eindoordeel graag aan de jongere kenners.

Op het hoofdpodium maakten de sterren en legendes van de reggae hun opwachting, sommigen de 60 en zelfs de 70 al voorbij, maar net zo goed jonge wolven (Lutan Fyah, Tarrus Riley), nieuwe vertegenwoordigers van een genre dat na al die jaren niet alleen springlevend is maar in Geel ook weer een massa volk lokte, zaterdag 27.000 bezoekers, vrijdag 18.000.


Mooi om te zien ook hoe de reggae lokaal talent inspireert. Belgische sound systems zijn al enige tijd een vaste waarde in de tent, en met Pura Vida en Flip Kowlier stonden er dit jaar ook twee waardige acts op het hoofdpodium. Vooral Kowlier maakte indruk, voor een aanvankelijk afwachtend maar geleidelijk toch goedkeurend knikkend en zelfs zachtjes skankend publiek. Dit is geen reggae voor puristen maar wel een heel frisse, eigen variant ervan, gebracht door een band die de muziek wonderwel goed onder de knie heeft. Flip Kowlier is voor buitenstaanders trouwens even onverstaanbaar als de meeste Jamaicaanse rappers, datGeel 2010/Geel2010 Kowlier.jpg schept ook al een band. En hij had nog een gast meegebracht, de Brusselse sound system-veteraan Uman, die op het ritme van Welcome to Jamrock zijn fantastische Bienvenue en Belgique kwam brengen, een de sterkste en meest waarachtige songteksten die ooit over ons land zijn gemaakt. Wat Kowlier er in zijn moerstaal nog aan toevoegde, is ons ontgaan maar dit was alleszins een heel mooi Belpopmoment.

Pura Vida worstelde met het slechte geluid, en hij was zaterdag niet de enige – het leek wel of er geluidsdempers op de microfoons stonden. Echt ontspannen stond de band daardoor niet te spelen, en er gingen nogal wat subtiliteiten verloren. Toch weer een waardige show gezien van een groep die door meer te spelen alleen maar kan groeien.

En toen, vrij vroeg nog, was het al tijd voor de grote kanonnen. Hoe anders de Inna Yard All Stars omschrijven, een collectief met leden van The Congos (Cedric Myton) en The Gladiators (Clinton Fearon), de cultfiguur Kiddus I en gitarist/orkestmeester Earl ‘Chinna’ Smith? Aangevuld met twee jonge rasta’s weliswaar, Matthew McAnuff (zoon van Winston) en Derajah. Gekleed in glanzende, helblauwe Adidas-pakjes (de Jamaicanen zijn alijd al verliefd geweest op het merk) bracht het gezelschap een betoverende unplugged sessie, waarbij de vier zangers om beurten de lead namen, om vervolgens weer achter hun trommel te kruipen en mee nyahbinghi te spelen. Soms sloop er een snuifje mento in de muziek, of ook country, subtiel en verfijnd, als in de beste Amerikaanse roots-traditie. Cedric Myton die Yabby You zingt. Chinna Smith dieGeel 2010/Geel2010 Inna Yard.jpgMister Chatterbox inzet. Het machtige Graduation in Zion van en door Kiddus I, een geweldige zanger, die in Geel ook een fascinerende, epische roots tune bracht. Chatty chatty mouth van The Gladiators, ook toen ingezongen door Fearon. De massieve new roots song Be careful van Matthew McAnuff. Cedric Myton die met veel overgaveFisherman en Congoman zingt. Ik denk dat je niet veel dichter bij het reggaeparadijs kunt komen.

Toots & The Maytals joegen er in een klein uur meer dan 15 nummers door, zeg maar hits. Geplaagd door geluidsproblemen (ook hij) wist Toots Hibbert (72) zijn klassiekers toch weer genoeg energie mee te geven om de wei te veroveren, al was het maar door de terugkerende versnellingen op het einde van elk nummer, en uiteraard de hoge meezingfactor. Country roads, West-Jamaica! U wilt nog meer titels? Pressure drop, Pump and pride, Time tough (higher and higher!), Reggae got soul, Louie Louie, Bam bam (in een ingetogen, jazzy mento-uitvoering), Funky Kingston, Never get weary yet, Monkey man, Never grow old (ska-à-gogo) en 54-36. Wat een playlist.

Ook Israel Vibration draait intussen al 35 jaar mee en ontgoochelt live maar zelden. Skelly en Wiss, hebben als kind polio gehad en hebben zo hun eigen manier van dansen ontwikkeld, op krukken. Ze laten zich nog altijd begeleiden door de voortreffelijke Roots Radics en kunnen putten uit een tas vol rootsklassiekers, genoeg om de typische Geelse vibe over het hele terrein te verspreiden. Reggae Geel ontploft niet, zoals andere festivals. Er is nooit sprake van een collectieve euforie, van een massa die springend en dansend uit de bol gaat. Hier, in de Belse bossen, bereik je als artiest je doel als al die mensen zacht staan mee te skanken, zoals het ingehouden dansen in Jamaica genoemd wordt, als iedereen mee is in de positieve vibraties van de muziek. En dat lukt natuurlijk nog beter als je kunt uitpakken met klassieke tunes als Ball of fire, Cool and calm, Racial discrimination, Never gonna hurt me again, Licks and kicks, Jailhouse rocking en The same song. Zo goed als met Apple erbij zal het nooit meer woorden, en ik mis bij Israel Vibration ook altijd de blazers, maar het is en blijft natuurlijk verheven roots music.

Die warmhartige sfeer bereikte een hoogtepunt tijdens het afsluitende concert van Bunny Wailer, vorig jaar nog ondermaats op Cactus (met overwegend Bob Marley-covers), nu absoluut in topvorm, met een indrukwekkende selectie van eigen nummers en Wailers-classics. Blazers, koortje, afwisseling (rasta drums, ska, dub èn dancehall) gepaste overgangen: zelden zo’n perfecte, omvattende  reggaeshow gezien, de waardige afsluiter van een topfestival. Wat een erfenis draagt die man mee, van zichzelf maar uiteraard ook van The Wailers. Check de playlist, en je weet dat dit alleen maar een memorabel concert kan geweest zijn, met een zeer hoog meezinggehalte bovendien. Rastaman chant, Baldhead Jesus, Blackheart man, Armagideon, Battering down sentence, Dreamland en Fire Fire: een massief rootsblok. Ballroom floor, Rootsman skanking, Cool runnings, Ram dancehall, Don Dada: Bunny goes rub-a-dub. Ontroerende mooie versies van Trenchtown en Trenchtown rock, de fijne ska van Simmer down, sprankelende rocksteady in Walk the proud land, Keep on moving en Rule this land. Vrolijke, vroege reggae met I stand predominate, I’m the toughest en Hypocrites. En een logische ode aan Brother Bob Marley (No woman no cry, Heathen, Three little birds) en Peter Tosh (Legalize it). Bunny Wailer nam afscheid met Keep on movin’ en vroeg een applaus voor alle optredende artiesten. ‘I could go on for hours,’ zei hij. Wij ook, maar het was intussen bijna half vier, en Reggae Geel had nog maar een klein half uur te gaan. De beste Reggae Geel in jaren, maar dat heb ik wel vaker gezegd.

Voor impressies van Lutan Fyah (in de gietende regen), Tarrus Riley en uit de dancehalltent bossen verwijs ik u graag naar het andere verslag van Reggae Geel, door andere mensen, maar wel van dezelfde Reggae.be, deel van de nog immer groeiende Reggae Family, zoals Bunny Wailer het publiek in Geel liefkozend noemde.

(Foto's Fabidas)

Published on 08/08/2010 by Jah Shakespear

Comments

Ik kan me volledig vinden in dit relaas van JS. Alleen dit: ik zag voor de eerste keer een opreden van Pura Vida en het concert was in ieder geval boven verwachting uitmuntend. Ik vind dat Pura Vida getuigt van een buitengewone maturiteit en een gelaagde, sublieme manier om hun boodschap over te brengen. Daardoor krijgt de muziek een extra diepgang en een meervoudige gelaagdheid die we zelfs bij veel gevestigde waarden in de reggae vaak in mindere mate terugvinden. En die hen plaatst in de hogere regionen van "professionele muzikanten met een positieve boodschap". Ik hoop dan ook dat dit collectief een doorbraak kan forceren in de mainstream, iets dat King Flashman nooit gelukt is. Maar er is hoop, "ze taaimes have sheenged", en Pura Vida is gewoon véél beter dan King Flashman. Jah guides!

Oh en nog effe vermelden dat Cedric Myton tijdens de Inna di Yard sessies ook een fantastische versie van "Humanity", van de onterecht ietwat vergeten wijlen Prince Linval Thompson, ten gehore bracht.
Feel out, resp.
Phil Flashman - 08/08/2010
Prince Linval Thompson is dat nen andere dan de gewone Linval Thompson? Want die leeft nog hoor en staat bovendien in November in de Vooruit in Gent...

Ites,
Rebel
Jah Rebel - 08/08/2010
"Genoeg om te zien dat er met Busy Signal en Mavado voor mij alvast niks te beleven viel" …

oordeel jonge "kenner" :

volledig mee akkoord man, ik luister/shake heel graag naar/bij een potje dancehall maar Busy en Movado was ronduit teleurstellend. Had ik te hoge verwachtingen ? Dacht het niet, ik raad deze Jamaicaanse badboys aan zich iets meer te concentreren voor hun live performances dan hun ego. laks.. lui.. jammer !
nog nooit zo weinig tijd doorgebracht in de dancehall tent dan voorbije edities, affiche oogde mooi, belevenis liet me in de steek. gelukkig had de mainstage WEL de belevenis die de affiche liet vermoeden ! No problem !


Wie me wel helemaal bekoort heeft is Collieman, got the voice, got the vibe. Talent uit Gent ! ( en daar zijn nog talentjes te vinden )

Al bij al geef ik graag mijn ja-woord op de titelvraag van dit report !

( ik ga toch nog even een album van Busy opzetten )

One Love
Jan Temmerman - 08/08/2010
Weer een heel mooie editie van Reggae Geel, met als drie hoogtepunten:

- Benjamin Zephaniah: de ene keer bloedserieus ("What Stephen Lawrence Has Taught Us") dan weer heel grappig ("They can't take the reggae out my head").

- Inna De Yard All Stars: Kiddus I live horen was één langgerekt kippenvelmoment, Cedric Myton was in form en zijn versie van Congoman was hemels. De regenbui die op dat moment naar beneden viel maakte het alleen maar magischer! Clinton Fearon was dan zowel op gitaar als vocaal subliem. En ook Derajah (met het militante "Who Yeah Yah") en Matthew McAnuff ("Be Carefull" !!) konden meer dan overtuigen!

- Bunny Wailer: van de heerlijke roots van Blackheart Man naar de dancehall van Rock 'n Groove en Rule Dance Hall tot de betere covers van The Wailers.


Maar ook de andere optredens waren redelijk fantastisch (behalve Movado, maar dat hadden we op voorhand misschien ook al kunnen weten). Tarrus Riley heeft nog maar eens bewezen dat hij de muziek gewoon uitademt en kon rekenen op een ongelooflijk strakke band (One Two Order klonk weer subliem!) en drie prima backingvocals. Wel Collieman moeten missen door de vertraging die op het programma van de mainstage zat. Gelukkig wel even aan het werk kunnen zien bij Pura Vida dat een prima set neerzette maar soms wel een beetje te kampen had met geluidsproblemen (iets dat bij de optredens daarna niet meteen opgelost raakte). King Johnny liet de tent dan weer binnen de kortste keren uit zijn hand eten (letterlijk!) en zette een prima set neer (met de nodige dosis humor). Wie Got Er Mee blijft ne killer, met dank aan Asham!

Een zeer geslaagde editie van Reggae Geel dus (al vind ik persoonlijk dat die vuilbakken nog veel duidelijker opgesteld kunnen worden en in veel grotere getallen, en ben ik ook van mening dat het terrein zijn maximale capaciteit dit weekend bereikt en overschreden werd (lees: toch iets te druk naar mijn mening)).

Visionz - 08/08/2010
Large up King Johnny!!! Beste optreden van deze editie! Humor op een reggae podium komt ni veel voor. Kreeg heel de tent mee. Echt top!

Professor Cat met den Jerry was een tweede hoogtepunt, leuke selectie afgewisseld met goed mcwerk. Ge doet da goe man!

18 inch corner was weer leuk, niet mega memorabel, maar wel nice vibes van Slimmah en crew. Koning Aardbeving iets te weinig hoge en midden tonen, maar bas was er genoeg ;) Fatman gewoontjes, Kanka niet meer gezien. En spijtig Higher Ites ook twee keer moeten missen, maar die spelen altijd goed ;)
Crucial Alphonso - 08/08/2010
Buiten de Standaard vind trouwens geen één krant het de moeite om ook maar een woord over reggae geel te schrijven. Of kijk ik er zo over?
Visionz - 09/08/2010
king johnny - 09/08/2010
ook op humo een foto verslag met wat bekende reggaekoppen:
http://www.humo.be/tws/festivalitis-2010/fotospecials/album-1936/foto-48312/fotoverslag-reggae-geel-2010.html
nieuwsblad:
http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=M72TPHQM

voor de rest idd niet veel soeps, spijtig genoeg
king johnny - 10/08/2010


Where is Bong in this report ? For me their 2nd set was one of the best of the day...
Houstony3k - 09/08/2010
idd bong met hun stukske 90's dancehall was goed, als 33 jarige die in de jaren 90 begon te feesten zeer van genoten
verder in den bos ook van High'r Ites genoten
maar wat toch enorm tegenviel was het vuil op weide en camping
vele mensen doen echt geen moeite om tot aan een vuilbak te stappen
heb ook de indruk dat er veel volk komt enkel voor de sfeer en joinkes te paffen en weinig of niets van reggae kent, nu iedereen is welkom voor mij, maar de sfeer van verandert wel hierdoor
en opvallend veel stijfzatte mensen gezien zaterdag, ook niet op tegen, maar meestal grappig en soms storend
volgend jaar ben ik weer van de partij
I-Phil - 09/08/2010
Reggae Geel 2010: beste editie ooit?

Nou nee niet echt.Om bij de camping te komen was al behoorlijk waardeloos en een zooitje ongeregeld,ook is er veel gejat en gerold.Dus volgende keer gewoon de auto erbij.
2de,veel te druk aan het worden dan voor sundance er nog was.Best band was inna the yard.De rest al vaker gezien dus veel wel mee,zo voor main stage kom ik niet verder dan een mager 6je Bouncehall tent enorm slecht met nog een toffe vechtparty er was of hoorde dat bij de acht van Mavado.een 1 voor de moeite maar die is wel voor de vrijwilligers.alleen de 18corner was te gek,goeie vette tracks gehoord en de bas was erg lekker. dus een 8.5 voormij.


Btw kan de leeftijd om drank te kopen niet omhoog naar minstens 21 jaar,want wat heb ik veel laveloose en stom dronken enorm vervelende kinderen rond zien waggelen en totaal respecktloos naar andere mensen toe.Als je niet tegen drank kan moet je maar water of cola drinken.

Denk dat dit een van me laatste bezoek is geweest op geel als het zo blijft,dan zien ik ze nog liever in de clubs spelen.Daar komen teminste de echte reggae fans naarboven.En geen stom dronken enorm vervelende kinderen tegen.
john schijvenaars - 09/08/2010
Ja Bong wat vergeten maar voor mij de beste sound in de tent van't ganse weekend. 'k Vond ze vorig jaar al bij de betere met hun warm up set, en toen stonden ze zelfs niet op de affiche ;)
Bram - 09/08/2010
@ Rebel:
Je hebt Linval Thompson die dit jaar inderdaad nog optreedt in Gent en je hebt Prince Lincoln Thompson, voorganger van de eind jaren 70 bekende Royal Rasses en die leeft inderdaad niet meer, zat voor de Congo's en Royal Rasse bestonden in een groepje met Cedric Myton, beiden hebben daar een vriendschap aan overgehouden en ik denk dat Myton als eerbetoon aan Lincoln de track Humanity (Love the way it should be, open your eyes and you wil see, humanity) ten gehore brengt.
@ Gerard: Dat klopt inderdaad als een bus, wellicht typte Feel per ongeluk Linval ipv Lincoln...

Ites,
Rebel
Jah Rebel - 09/08/2010
Visionz - 09/08/2010
Congrats to Reggae Geel team....

A few things to improve : µ

Cleanliness : the whole place was really dirty, especially on the dub corner (where it was hard to walk because full of bottles and plastic cups) and on the camping.
A free plastic bag for each camper would be a good idea...

On aurait bien aimé que les programmes ne soient pas uniquement en néerlandais mais également en français ou en anglais, pour tous les festivaliers non-néerlandophones, ce qui fait quand même quelques milliers de personnes....
Irie Nation - 11/08/2010
Wederom bangelijke Geel !
Affiche sprak mij op voorhand niet echt aan, maar wederom Wicked editie !
Alle opmerkingen zijn al gegeven ...
Vond de titel van Reggae Vibes het meest alomvattend:
"Rain Showers? Tears of joy from Reggae Heaven!"

Rest mij enkel nog de vraag: Waar blijven die audio's ? :D
Dr.Loewemantado - 11/08/2010
beste ooit???? de camping in één woord SUCKS, wagen afgeschaft om lange rijen te voorkomen MY ASS, je moest moeite doen om iets van de main stage te kunnen horen, veel te commercieel geworden, het festival verliest z'n pluimen naar mijn menening.
De organisatie spreekt over een tevereden festival, zonder naar een mening te vragen aan de bezoekers zelf,en dan heb ik het vooral over de mensen die gebruik maakte van de camping.
Volgens mij is de organisatie alleen nog bezig met cijfers.
Robadub - 12/08/2010
Robadub/... Coming in hot !!!
But U right : sometimes I also think some things are running outta hand...
The spirit of the festival's changed those last years...
Irie
Irie Nation - 13/08/2010
"maar ik laat het eindoordeel graag aan de jongere kenners."

Over busy kan ik niet spreken want ik heb enkel zijn laatste nummers gehoord (en ik vond ze wel OK) maar Mavado was ronduit zwak, ik kan op korte tijd niet genoeg superlatieven vinden om te benadrukken hoe slecht hij wel niet was. Hij heeft gedurende zijn optreden niet 1 deftige lyric gezongen, laat staan een refrein.
Het concert van Mavado was misschien wel het slechtste dat ik ooit gezien heb en ik heb er al wat gezien. Je zou voor minder naar Vybz kartel beginnen luisteren :)

Ik hoop dat de organisatoren niet al te veel geld voor hem betaald hebben en dat ze hem voor eeuwig verbannen.

kozz - 14/08/2010
volgens artikel in de standaard "festivals kunnen niet blijven groeien"
http://www.standaard.be/artikel/detail.aspx?artikelid=MK2UCVCB

zegt Kris Eelen onderaan:
"En overal wordt de ambitie bevestigd dat een groene toekomst prioritair is. 'Je kan je niet voorstellen hoe de campings er achteraf als een puinhoop bij liggen', zegt Kris Eelen van Reggae Geel. 'We géven de mensen gratis een vuilniszak mee en ze gebruiken die gewoon niet. Dat snap ik niet. Het groene verhaal zal veel tijd nodig hebben.'"

en naar ik hoorde, was net deze belofte niet echt waargemaakt?
spijtig, want zo steek je het wel op de bezoekers, terwijl de campingganger (toch diegene die ik heb gehoord) er op rekende een vuilniszak te krijgen en er geen voorhanden waren. Je kan er natuurlijk ook zelf meenemen, kleine moeite.

Nog aan het eco-team van Reggae Geel: kijk eens naar Sfinksfestival: op zeer vele plekken op het terrein stonden bakken van 1,5 meter bij 1,5 per twee of vier tesamen om je afval in te dumpen. Je kan er je rommel vanop afstand in kwijt, ook al ben je minder nuchter. En je moet geen deksel opheffen (goed voor mensen met kleine smetvrees en als je je handen vol hebt). Ook zag ik enkele slimmerikken de vuilbakken als toog gebruiken voor hun binnengesmokkelde flessen sterke drank, en ze hadden niet echt de intentie om deze even te verwijderen als je dan toch de sympathieke groene jongen wilde uithangen ;)

soit, al dat afval is en blijft een probleem natuurlijk, en niet enkel op festivals
groeten
king johnny - 24/08/2010
Straffe uitspraak van Kris Eelen als je weet dat ik de laatste drie jaar bij het binnengaan gewoonweg geen vuilzak gekregen heb. Dit jaar heb ik het nagevraagd bij vele andere campinggenoten en niemand hiervan had bij het binnenkomen een vuilzak gekregen.

Visionz - 24/08/2010
jammer dat mr eelen de commotie rond het afval vorig jaar niet heeft gevolgd, dan had hij geweten dat deze afvalberg menig festivalganger behoorlijk stoorde en dat er ook bereidheid was om hier iets aan te doen, de volgende stap van reggae geel was : geen afvalzakken meer uitdelen, misschien hoorde dit gewoon bij de barslechte organisatie van de camping in z'n geheel.
Het is ook behoorlijk hypocriet om te zeiken over het afval op de camping als je op de festivalwei enkel dingen kan consumeren in wegwerpverpakking, mr eelen heeft waarschijnlijk nog nooit gehoord van herbruikbare bekers ? of kiest hij liever voor de poen dan voor het groen ?
Keith - 24/08/2010

For me Irie Vibes festival was one of the greenest festivals of the summer and is definitely a good example to follow by the organizers of Reggae Geel...

I even have to say that the giant Dour festival with a much bigger crowd that Reggae Geel was much cleaner too !

U can get it (green) if U really want !!!!

Irie
Irie Nation - 24/08/2010
Beste editie was voor mij enkele jaren terug (denk 2006) met de congo's. Vorig jaar vond ik het al minder en dit jaar is het de laatste keer geweest dat ik kom kamperen. Ik kom enkel nog zaterdag. De sfeer op de camping was nul komma nul , niks van soundsystems 's nachts en we mochten niet meer bbqen aan onze tent. Ook veel te veel joker smokers en naast ons waren ze zelfs naar platte house aan t luisteren. Reggae Geel is het slachtoffer van zijn eigen succes met dank aan studio brussel.
rudeboy - 26/08/2010
Jup, beste editie was zeker en vast 2006: Tapper Zukie!!, Cornell Campbell!!, Linval Thompson!!, Prince Jazzbo, Burro Banton, Tristan Palmer, The Congos en meer... En dan nog Soul Remedy met Earl Sixteen en Kenny Knots in den 18inch op zaterdag!! en op vrijdag Jah Tubby's met Channel One!! Shit, was 100% zekers de beste editie ever!! Tot hiertoe nog nooit in de buurt gekomen van de vibes van toen, naar mijn mening, en zal ook moeilijk worden om dat ooit nog te evenaren...
Crucial Alphonso - 27/08/2010
You're right, Fons. 2006 was de beste. Maar de vibes trilden toch nog sterk na terwijl ik zat te schrijven, zondag rond 14 uur. Ik vind Reggae Geel eigenlijk ieder jaar top, zeker de dag nadien :-)
Jah Shakespear - 27/08/2010
Begrijp t wel, ik ben ook altijd blij als ik op Geel arriveer, het is het enigste festival waar ik nu al 12 jaar geen enkele aflevering van gemist heb. En uiteindelijk gaat het ook ni over wat letterlijk het beste is, zolang het thuisgevoel der is, wordt wel moeilijker en moeilijker met al da volk en vuil, maar ok, genoeg gezegd daarover. Heb deze editie vooral rondgelopen, nergens overdreven blijven hangen, van alles een beetje genoten, al blijft den 18 inch wel altijd de rode draad ;-)
Crucial Alphonso - 27/08/2010


Kleine aanmerking bij dit artikel, en vooral een goede raad die ik iedereen wil meegeven.

Ik heb van Geel 2010 niets gezien. Na vier u op de wei werd ik afgevoerd naar Geel hospitaal met een klaplong. Plots felle steken in de borststreek en mijn schouder tijdens de set van Fatman Intl in de 18" corner...een week lang in het ziekenhuis gelegen. Oorzaak: de bassen van de Function One. En dan was dit niet eens de luidste set, en heb ik ook niet uren aan een stuk vooraan gestaan...

Een goede raad dus voor iedereen. Je oren beschermen is voorwaarde nummer één als je naar de sounds gaat kijken.
De bassen in je lijf voelen was wat ik zelf leuk vond aan die feestjes, nu weet ik dat het gewoon niet gezond is. Het doet iets met je lijf, het tast je bioritme aan en wie pech heeft krijgt een ingeklapte long...
Misschien is luider niet altijd beter. Of zijn mensen niet echt gemaakt om voor een brullende Function One te staan.
Andreas Peeters - 29/08/2010
bomboclaat star, dat is erg, ik hoop dat het ondertussen allemaal achter de rug is voor jou andreas, mocht dit niet het geval zijn : veeeeel beterschap
Keith - 30/08/2010

Ik denk dat er toch iets anders aan de hand was bij u. Er stonden veel mensen voor de Function one (sommigen uren lang) en u bent de enige (voor zover ik weet) die een klaplong kreeg.

Maar dat het niet altijd luider moet, daar ben ik het mee eens. Het dubbos vondt ik bij momenten (en dan vooral bij King Earthquake op zijn eigen set) gewoon te luid om leuk te zijn. Daarom stond ik meestal vanachteren, een stuk achter de toren van King Earthquake ipv redelijk vanvoor.

In de Dancehall was het een stuk beter (de tops hingen een stuk hoger en het podium was veel breder wat helpt) en het hoofdpodium was te still en/of slecht afgesteld.

Maar Soundsystem.be (de leveranciers van de Function One sets) doet hun best om alles in goede banen te laten lopen. Ik denk als de Function one beter opgesteld (lees gespreid) zou zijn in het bos, het beter zou zijn. Soundsystem.be vond dat ook (vertelde ze mij ter plaatse), maar de organisatie vond dat niet en te duur (extra delays en zo). Het zijn ook geen geluidsexperten natuurlijk...
Selector Waxx - 31/08/2010
Luide technomuziek in de auto, in de discotheek of op concerten is schadelijk voor de longen. De zware basdreunen kunnen een klaplong veroorzaken. Die ontdekking deden een aantal onderzoekers van de Vrije Universiteit Brussel (VUB).
Liefhebbers van techno en zelfs harde rock lopen het meeste gevaar. 'De zware basgeluiden die typisch zijn voor dat soort popmuziek doen de longen trillen. Door de frequentie en het luide volume ontstaan scheurtjes waardoor de long kan inklappen.'

'Vooral bij rokers is het risico groot omdat hun longen al beschadigd zijn', zegt professor Marc Noppen van het Academisch Ziekenhuis van de VUB.

Hij en zijn team deden hun ontdekking per toeval. 'Op onze dienst hadden we kort na elkaar twee mensen met een klaplong die een heavy-metalconcert hadden bijgewoond. Dat intrigeerde me. Sindsdien ondervroegen we systematisch alle patiënten met ingeklapte longen. Toen bleek dat naar schatting twintig procent van de gevallen terug te voeren is op luide muziek.' Het gaat volgens professor Noppen om tientallen patiënten per jaar.
Niet enkel discotheek- en festivalgangers, maar ook mensen met een zware muziekinstallatie in de auto riskeren hun longen als ze de volumeknop te luid opendraaien.

Een klaplong komt vooral voor bij jonge mensen tussen 15 en 25 jaar. De symptomen zijn een stekende pijn in de borst en kortademigheid. Meestal herstelt de ingeklapte long vanzelf, maar heel soms is de aandoening levensbedreigend.

'Een remedie is er niet echt. We kunnen mensen enkel aanraden om het volume niet al te hoog te zetten of om niet te dicht bij de muziekboxen te gaan staan.'

bron : www.gezondheid.be


en nog een ezelsbruggetje als toemaatje : Ik drink nooit t, gij drinkt altijd t, hij drinkt alleen t, als hij tegenwoordig is
Keith - 01/09/2010
@ Keith: Cheers, ondertussen alles in orde. Natuurlijk ben ik vanaf nu wel gevoelig voor nieuwe klaplongen, dat is minder.

@ Selector Waxx: ik vond het zelf ook raar dat het zo gebeurde, maar het is me toch al door dokters en dj's bevestigd dat het een reël gevaar is. Had het er laatst nog over met iemand van Giraffe Soundsystem, en die kende wel meer zulke gevallen. De diepe diepe soundsystembass is gewoon erg ongezond, voor je lijf, je bioritme, je oren...en het vermoeit je ook heel erg. Lees Keith z'n stukje nog eens en dan behoor ik idd tot die risicogroep: stevige roker en 25 jaar.

Ik vind het zelf jammer dat het zo evolueert. Ik kan me nog herinneren dat ik zo'n vijf, zes jaar geleden voor de boxen van Soul Remedy Sound stond te dansen in een kraakpand in Leuven. Dat leek al allemachtig luid, maar de geluidsbalans was heel goed. Geen oorpijn of wat dan ook...We voelden vooral de goede vibe van de bas. Sindsdien heb ik heel wat sounds zo luid horen spelen dat je er bang van wordt, niet de bedoeling denk ik.
De sounds zijn de laatste jaren gewoon luider en zwaarder geworden, dus afstand houden is de boodschap. Spreiden van het geluid helpt idd al veel.
Andreas Peeters - 02/09/2010

Ooh ha, ik was er dit jaar helaas niet bij, maar ben wel razend benieuwd naar een review van het uur Lutan Fyah in Geel. Heb hem gemist op Summerjam omdat hij daar welgeteld 20 minuten mocht spelen: wat een zever! So please..
Gaiende - 02/09/2010
To be honest, I found Lutan's show quite poor.... The rain didn't help I gotto admit. And the band wasn't too tight either.
I had expected more from Lutan, even though he has good songs, the whole shows sounds monotonic...
Hope to see him in better shape another time...
Irie
Irie Nation - 03/09/2010

You need to be registered and logged in to post comments.







Copyright © 2005 - 2009 Reggae.be. All rights reserved.